Danıştay 13. Dairesinin Cemevleri ile ilgili kararı.

Canlar,
Danıştay 13. Dairesi Cemevleri ile ilgili kararını açıkladı.
Vakfımızın Elektrik ödemeleri ile ilgili Esenyurt Kaymakamlığı ve Müftülüğüne açtığımız Cemevlerinin İbadethane Olduğu ve bundan dolayı Elektrik giderlerinin Kaymakamlıkça (Diyanet tarafından) ödenmesi yönün de 16.04.2015 yılın da açtığımız dava 29.04.2017 tarihin de sonuçlanmıştı. Yerel İdare Davayı İtiraz ederek Danıştay’a götürdü. Danıştay 13. Dairesi Davayı gördü. Dava 10.07 2017 tarihin de Cemevlerinin İbadethane olduğu ve aydınlatma giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca karşılanmasına hükmetti.
Bu Süreç için de CLK-BEDAŞ bizi taciz etmeye devam etti. Yerel mahkemenin Verdiği ara kararında Dava sonuçlanıncaya kadar CLK -BEDAŞ’ın Elektrikleri kesemez hiçbir işlem yapamaz kararına rağmen Sıksık Eletriklerimizi kesmeye geldiler.
Aboneliğimiz olmasına rağmen sözleşmemizi bildirim de bulunmadan fesh ettiler ve ücretlendirmeye yasadışı olarak zamlı yaptılar. Hemen hemen Hergün telefonla arayarak elektriklerinizi keseceğiz sonucunda hapis cezası var, Tehditleri ile sürdürdüler. Ayrıca bugüne kadar yaklaşık 100’den fazla mesaj göndererek tacizi devam ettirdiler.
Danıştay 13. Dairesinin kararı ile Cemevlerinin ibadethane olduğuna hükmetti. Bundan sonraki süreçte Alevilerin “eşit yurttaşlık” ilkesi çerçevesin de  Cemevlerinin Elektrik giderlerinin devletçe ödenmesi haklarıdır.
Basın Açıklamamamıza gelerek destek veren;
Vakıf Avukatımız Zeynel Çambeli, Vakıf Avukatımız Zeynel Ateşer, Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, Kağıthane Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, HDP İstanbul İl Yöneticisi Güner Kökat, HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman, HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Can, HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanları Arzu Moco ve İlyas Demir , Cemevi Başkanı Güleser Fidan, Garipdede Dergahı Başkanı Celal Fırat, Eriklibaba Cemevi Başkan Yrd. ve Çayırlı Köy Dernek Başkanı Ercan Boy, Cem Vakfı Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Cem Vakfından Dilek Karagöz, Hakikat Cemevi Başkanı Kemal Doğan, Kıraç Cemevi Başkanı Hasan Kaya, Örnek Cemevi Temsilen Murat Aslan Yöntem, Örnek Cemevi Dedesi Ali Yalman TODGEP Başkanı Kadir Polat, Avcılar Danişmendler Lisesi Kurucusu Cengiz Kaya Katılarak destek vermişlerdir. Kendilerine teşekkür ederiz.
Ayrıca;
Yerel Gaste Kurucusu Erdal Karasansar, Haber Ekspres Gazetesinden Gül Güyük, Esenyurt Haberlerinden Hakan Hazar, Kent Haberden İpek Özyurt, Özgürlük Gazetesinden Eda Narin, DHA HABER, PİR HABER, CEMMEDYA, Anadolu Ajansı, Aydınlık Gazetesi, katılmışlardır. Kendilerine teşekkür ederiz.
Vakıf Yönetim Kurulumuz ve Dedelerimiz ile Vakıf Üyelerimiz de toplantıya katılmışlardır. Toplantıya katılan diğer canlarımıza, tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.
İDAREYİ YARGI KARARLARINA UYMAYA DAVET EDİYORUZ . CEMEVLERİMİZ İBADETHANEMİZDİR!
İNKARCILIĞA VE AYRIMCILIĞA HAYIR!