COVİT-19 CENAZE TEDBİRLERİ

Merhaba Canlar,
Biliyorsunuz ülkemizde ve dünya da 9-10 aydır Covit-19 salgını yaşanıyor. Toplumu ciddi olarak tehdit eden bu salgın; Dünya da şu ana kadar 1.440.000 insanın ölmesine neden oldu. Ülkemiz de ise resmi rakamlara göre en az 13.000 insanımız Covit-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
Sevgili Canlar; Covit-19 nedeni ile hepimiz çok yakınlarımızı kaybettik. Sevdiklerimizi kaybettik. Hatta son görevlerimizi bile yapamaz olduk. Ancak salgının çok tehlikeli olması ve çok da kolay yayılması nedeni ile bulaş olanlarda hızla artış olmaktadır. Bunu sağlık bakanlığının resmi rakamlarında görüyoruz. Gerçek bunun çok daha üstünde olsa bile.
Durum böyle iken; gerek bazı hastaneler de Sağlık Bakanlığının bilgisi dahilin de Covit-19 yerine “Bulaşıcı Hastalık- Normal ölüm” yada “Salgın Hastalık” nedeni ile normal ölüm ibaresi kullanılsa da bu vakalar Covit-19 nedeni ile yitirdiğimiz insanlarımız.
Cemevlerimiz de normal ölümlerde Cenaze Erkânı yürütmemiz ile Covit-19 salgınından yitirdiğimiz ölümlerde Cenaze Erkânı yapılması konusun da çok daha dikkat edilmesi gerekiyor. İBB Mezarlıklar Müdürlüğü Covit-19 nedeni ile gerçekleşen ölümler de cenazeyi yakınına bile vermeden yıkama işlemini kendileri özel önlem alarak yapıyor. Cenazeyi defnedilecek mezarlığa götürüyor ve kimsenin katılmasına izin verilmeden aileden katılanlarla defin yapılıyor. Alevi canlarımız da ise cenaze Cemevine getirilmeden yakınları Dedemiz ile Defin işlemini ve Cenaze Erkânı’nı Mezarlıkta yerine getiriyor.
Canlar yakınlarını kaybeden insanlarımızı acılarından dolayı anlıyoruz. Ancak bu salgının bulaşıcı riski yüksek olması ve kolay yayılması nedeni ile hepimiz; hem kendimizi hem de için de bulunduğumuz toplumu korumak durumundayız. Özellikle Covit-19 nedeni ile ölen ancak ölüm raporların da “salgın hastalık” nedeni ile ölüm yada “bulaşıcı hastalık” nedeni ile ölüm yazan durumlar da Cenaze yakınlarının; bizim ve Mezarlıklar Müdürlüğünün yaptığı uyarıları dikkate almalarını çok önemli.
Covit-19 nedeni ile yitirdiğimiz canlarımızın yıkama işlemi Cemevimiz de yapılmamaktadır. Cenaze Mezarlıklar Müdürlüğün de yıkanıp hazırlanıyor. Mezarlıklar Müdürlüğünden doğruca hangi mezarlıkta toprağa verilecekse oraya götürülüyor ve toprağa veriliyor. Cemevimize yanlışlıkla getirilen yada morg hizmetinden dolayı getirilen Covit-19 virüsü taşıyan cenazelerde yıkama işlemi ve defin için hazırlama Mezarlıklar Müdürlüğünde yapılmaktadır. Dedemiz Cenazeyi Mezarlıklar Müdürlüğünden toprağa verileceği mezarlığa götürerek Cenaze Erkânı Mezarlıkta yapılacaktır.
Covit-19 salgını nedeni ile bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık. Canlarımızın bu hususlara dikkat etmeleri; hem kendileri için hemde toplumun sağlığı için çok önemli. Dikkate alınması ve sağlığımızı korumak dileği ile.
Erenler Eğitim Ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu